Podatek PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych, to taki finansowy „strażnik”, który stoi na straży każdej ważniejszej transakcji w obrocie gospodarczym. Podczas umowy kupna-sprzedaży, pożyczki czy przekazania nieruchomości musisz pomyśleć o PCC. Dlaczego jest on tak ważny w obrocie nieruchomościami czy kapitałem? I najważniejsze – kiedy musisz go zapłacić, a kiedy możesz uzyskać zwolnienie? Poniżej wyjaśniamy.

Czym jest podatek PCC?

Zakup mieszkania to znacząca decyzja finansowa, szczególnie teraz, gdy ceny nieruchomości dynamicznie rosną. Wybierając mieszkanie, naturalnie dążymy do tego, aby było ono najlepszej jakości i w możliwie najkorzystniejszej cenie. Jednak rzeczywisty koszt zakupu to nie tylko kwota, którą widzimy w ogłoszeniu. Ważne jest, aby być świadomym wszystkich dodatkowych opłat, które mogą znacząco zwiększyć ostateczne wydatki – w tym podatku od zakupu mieszkania.

Niezależnie od tego, czy kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym, czy wtórnym, i bez względu na to, czy nieruchomość będzie służyć celom prywatnym, czy inwestycyjnym, konieczność zapłaty podatku od kupna mieszkania dotyczy każdego nabywcy.

Również forma finansowania – czy to kredyt hipoteczny, czy zakup za gotówkę – nie wpływa na obowiązek zapłaty tego podatku.

Potocznie nazywany „podatkiem od kupna mieszkania” to oficjalnie podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), który jest stosowany również w innych transakcjach, jak na przykład zakup samochodów. Ważne jest jednak, by mieć na uwadze, że istnieją przypadki, gdy zapłata podatku PCC nie jest wymagana.

Jak zapłacić podatek PCC

Aby prawidłowo uregulować podatek od czynności cywilnoprawnych, konieczne jest złożenie deklaracji PCC-3. Dokument ten należy dostarczyć do odpowiedniego Urzędu Skarbowego, zgodnie z miejscem zamieszkania lub siedzibą podatnika, nie później niż 14 dni od daty zawarcia umowy.

Nie ma konieczności osobistej wizyty w urzędzie, aby dopełnić tej formalności. Deklarację można wysłać pocztą za pośrednictwem listu poleconego lub złożyć elektronicznie. W przypadku elektronicznego składania dokumentów można użyć podpisu kwalifikowanego. Osoby, które nie posiadają takiego podpisu, mogą skorzystać z danych autoryzacyjnych, takich jak imię i nazwisko, data urodzenia, numer PESEL lub NIP oraz kwota dochodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym, aby zweryfikować swoją tożsamość.

Podatnicy są zobowiązani do samodzielnego złożenia deklaracji, bez oczekiwania na wezwanie ze strony organu podatkowego. W sytuacji, gdy czynność cywilnoprawna została dokonana przy użyciu aktu notarialnego, obowiązek związany z zapłatą podatku PCC przechodzi z podatnika na notariusza, który wykonuje tę czynność.

Kogo on dotyczy Podatek PCC?

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) dotyczy różnych stron uczestniczących w umowach cywilnoprawnych, które zazwyczaj są dwustronne. Aby uniknąć problemów z Urzędem Skarbowym, kluczowe jest zrozumienie, kto ma obowiązek uregulowania tego podatku. Zależność ta wynika bezpośrednio z rodzaju zawieranej umowy, dlatego warto przyjrzeć się kilku typowym przypadkom.

Przy umowie sprzedaży, podatek PCC-3 jest zobowiązaniem kupującego. W przypadku umowy zamiany, odpowiedzialność spłaty podatku leży po stronie obu uczestników tej czynności.

Jeżeli mamy do czynienia z umową darowizny, to obdarowany jest zobowiązany do zapłaty podatku, podobnie jak nabywca własności nieruchomości w przypadku umowy dożywocia.

W umowach o dział spadku i o zniesienie współwłasności, obowiązek spłaty podatku PCC również spoczywa na nabywcy.

Jeśli chodzi o umowy spółki, to w przypadku spółek cywilnych obowiązek spłaty podatku ciąży na wszystkich wspólnikach, natomiast w spółkach handlowych – na samej spółce. Ustanowienie hipoteki wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku przez osobę składającą oświadczenie. W sytuacji ustanowienia odpłatnego użytkowania, w tym również nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności, podatek PCC-3 płaci użytkownik lub osoba nabywająca prawo służebności.

Warto także pamiętać, że niektóre strony umów, takie jak organizacje pożytku publicznego czy jednostki samorządu terytorialnego, mogą korzystać ze zwolnień podatkowych. Również pewne rodzaje umów mogą być wyłączone z obowiązku płacenia tego podatku, co dodatkowo podkreśla potrzebę dokładnego zapoznania się z przepisami w tej materii.

Deweloper Hejła pomaga w rozwiązaniu wszystkich formalności! Sprawdź ofertę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przejdź do