Stan deweloperski— brzmi znajomo, prawda? Ale czy wiesz, co dokładnie kryje się pod tym terminem? To pojęcie różni się w zależności od projektu i dewelopera, ale generalnie opisuje mieszkanie w momencie zakupu, które czeka jeszcze na te „ostatnie szlify” — jak malowanie ścian czy układanie podłóg. Dowiedz się więcej!
Stan deweloperski — czym jest?
Stan deweloperski to termin określający poziom wykończenia mieszkania, który stanowi punkt wyjścia do dalszych prac aranżacyjnych i wykończeniowych. Zazwyczaj obejmuje on podstawowe elementy wykończeniowe oraz instalacje w nowo budowanych nieruchomościach.
Zakres prac w ramach stanu deweloperskiego może różnić się w zależności od dewelopera, dlatego zawsze warto dokładnie zapytać, co dokładnie jest wliczone w jego skład.
Stan deweloperski mieszkania — co obejmuje?
Standard deweloperski mieszkania zazwyczaj obejmuje:
- Instalacje podstawowe: takie jak wodno-kanalizacyjne, elektryczne, grzewcze i wentylacyjne.
- Stolarka okienna i drzwi zewnętrzne, wraz z parapetami.
- Wylewki: przygotowanie posadzek i fundamentów pod docelowe podłogi.
- Tynki: na ścianach zewnętrznych i wewnętrznych.
- Systemy ogrzewania i wentylacji: ich montaż.
Co zwykle nie jest zawarte w stanie deweloperskim?
Najczęściej nie obejmuje on prac wykończeniowych, takich jak:
- Biały montaż (np. sanitariaty),
- Montaż gniazdek i włączników światła,
- Położenie gładzi na ścianach,
- Układanie podłóg i glazury,
- Drzwi wewnętrzne.
Stan surowy zamknięty a stan deweloperski
Choć zarówno stan surowy zamknięty, jak i stan deweloperski nie pozwalają na bezpośrednie zamieszkanie w budynku, istnieją między nimi znaczące różnice. Stan surowy zamknięty to faza, w której konstrukcja budynku jest już kompletna.
Obejmuje to zamontowanie stolarki okienno-drzwiowej, wybudowanie ścianek działowych oraz ułożenie odpowiedniego pokrycia dachowego. Jeśli projekt przewiduje garaż, to w tym etapie montowana jest również brama garażowa. W praktyce oznacza to, że budynek jest zamknięty i zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi, ale wewnątrz nie przeprowadzono żadnych prac wykończeniowych.
Stan deweloperski to zaś etap, który następuje po stanie surowym zamkniętym i obejmuje wstępne prace wykończeniowe. To znaczy, że w budynku wykonane są podstawowe instalacje takie jak elektryczne, wodno-kanalizacyjne, grzewcze i wentylacyjne.
Często obejmuje to również tynkowanie ścian wewnętrznych i zewnętrznych oraz przygotowanie posadzek. Stan deweloperski przybliża budynek do warunków, które umożliwią dalsze indywidualne wykończenie przez przyszłego właściciela.